Do Now: Grade 6: Number 14
Brandon wants to buy a jump rope that costs $5, a board game that costs $10, and a ball that costs $3. He has saved $2 from his allowance, and his uncle gave him $1. How much more money does Brandon need to buy the jump rope, the game, and the ball?
Math is Awesome
Type your answer in the box below
Numbers only:
(No Label)
Comments
Post a Comment