Do Now: Grade 8 : Number 34

Middle School Math: Steve Badro Do Now # 34

Solve the problem

A bakery lowered its price for cookies from 25¢ each to 20¢ each. If you had $4, how many more cookies could you now buy ?

Math is Awesome

Type your answer in the box below
Numbers only:
(No Label needed)
----------------------

Comments